The problem consists of four parts: Q-3 a) Given the demand function $P = 500 - 0.2x$ and the cost function $C = 25x + 10000$, we need to determine the output $x$ at which the profit is maximized and the price $P$ at that output. Q-3 b) Show that the function $y = x^3 - 3x^2$ has a point of inflection at the point (1, -2). Q-4 We are given the demand function $D(x) = 25 - 5x + \frac{x^2}{4}$ and supply function $S(x) = 5x + \frac{x^2}{4}$. We need to estimate: i) The market price the item would be sold ii) The Consumers' Surplus iii) The Producers' Surplus. Q-5 a) Simplify the following integrals: i) $\int (x^3 + 2)^2 \cdot 3x^2 dx$ ii) $\int \frac{x^2 - 3x + \sqrt[3]{x} + 7}{\sqrt{x}} dx$

Applied MathematicsCalculusOptimizationDemand and SupplyMarket EquilibriumIntegrationProfit MaximizationPoint of InflectionConsumer SurplusProducer Surplus
2025/7/14

1. Problem Description

The problem consists of four parts:
Q-3 a) Given the demand function P=5000.2xP = 500 - 0.2x and the cost function C=25x+10000C = 25x + 10000, we need to determine the output xx at which the profit is maximized and the price PP at that output.
Q-3 b) Show that the function y=x33x2y = x^3 - 3x^2 has a point of inflection at the point (1, -2).
Q-4 We are given the demand function D(x)=255x+x24D(x) = 25 - 5x + \frac{x^2}{4} and supply function S(x)=5x+x24S(x) = 5x + \frac{x^2}{4}. We need to estimate:
i) The market price the item would be sold
ii) The Consumers' Surplus
iii) The Producers' Surplus.
Q-5 a) Simplify the following integrals:
i) (x3+2)23x2dx\int (x^3 + 2)^2 \cdot 3x^2 dx
ii) x23x+x3+7xdx\int \frac{x^2 - 3x + \sqrt[3]{x} + 7}{\sqrt{x}} dx

2. Solution Steps

Q-3 a)
First, find the revenue function R(x)R(x). Revenue is price times quantity, so R(x)=Px=(5000.2x)x=500x0.2x2R(x) = Px = (500 - 0.2x)x = 500x - 0.2x^2.
The profit function π(x)\pi(x) is revenue minus cost: π(x)=R(x)C(x)=(500x0.2x2)(25x+10000)=475x0.2x210000\pi(x) = R(x) - C(x) = (500x - 0.2x^2) - (25x + 10000) = 475x - 0.2x^2 - 10000.
To maximize profit, we take the derivative of the profit function with respect to xx and set it equal to zero:
dπdx=4750.4x=0\frac{d\pi}{dx} = 475 - 0.4x = 0.
Solving for xx, we get 0.4x=4750.4x = 475, so x=4750.4=1187.5x = \frac{475}{0.4} = 1187.5.
To find the price, plug x=1187.5x = 1187.5 into the demand function: P=5000.2(1187.5)=500237.5=262.5P = 500 - 0.2(1187.5) = 500 - 237.5 = 262.5.
Q-3 b)
To find the point of inflection, we need to find the second derivative of y=x33x2y = x^3 - 3x^2 and set it equal to zero.
First derivative: y=3x26xy' = 3x^2 - 6x.
Second derivative: y=6x6y'' = 6x - 6.
Set y=0y'' = 0: 6x6=06x - 6 = 0, which means 6x=66x = 6, so x=1x = 1.
Now, let's find the yy-value when x=1x = 1: y=(1)33(1)2=13=2y = (1)^3 - 3(1)^2 = 1 - 3 = -2.
Therefore, the point of inflection is indeed (1, -2).
Q-4
i) To find the market price, we set the demand and supply functions equal to each other:
D(x)=S(x)D(x) = S(x)
255x+x24=5x+x2425 - 5x + \frac{x^2}{4} = 5x + \frac{x^2}{4}
255x=5x25 - 5x = 5x
25=10x25 = 10x
x=2510=2.5x = \frac{25}{10} = 2.5
Now, we plug x=2.5x = 2.5 into either the demand or supply function. Let's use the supply function:
S(2.5)=5(2.5)+(2.5)24=12.5+6.254=12.5+1.5625=14.0625S(2.5) = 5(2.5) + \frac{(2.5)^2}{4} = 12.5 + \frac{6.25}{4} = 12.5 + 1.5625 = 14.0625.
So, the market price is $14.
0
6
2
5.
ii) Consumer Surplus (CS) is given by 0xeD(x)dxPexe\int_0^{x_e} D(x) dx - P_e x_e, where xex_e is the equilibrium quantity and PeP_e is the equilibrium price.
02.5(255x+x24)dx=[25x52x2+x312]02.5=25(2.5)52(2.5)2+(2.5)312=62.515.625+1.302=48.177\int_0^{2.5} (25 - 5x + \frac{x^2}{4}) dx = [25x - \frac{5}{2}x^2 + \frac{x^3}{12}]_0^{2.5} = 25(2.5) - \frac{5}{2}(2.5)^2 + \frac{(2.5)^3}{12} = 62.5 - 15.625 + 1.302 = 48.177
CS=48.177(14.0625)(2.5)=48.17735.15625=13.02075CS = 48.177 - (14.0625)(2.5) = 48.177 - 35.15625 = 13.02075.
iii) Producer Surplus (PS) is given by Pexe0xeS(x)dxP_e x_e - \int_0^{x_e} S(x) dx.
02.5(5x+x24)dx=[52x2+x312]02.5=52(2.5)2+(2.5)312=15.625+1.302=16.927\int_0^{2.5} (5x + \frac{x^2}{4}) dx = [\frac{5}{2}x^2 + \frac{x^3}{12}]_0^{2.5} = \frac{5}{2}(2.5)^2 + \frac{(2.5)^3}{12} = 15.625 + 1.302 = 16.927.
PS=35.1562516.927=18.22925PS = 35.15625 - 16.927 = 18.22925.
Q-5 a)
i) Let u=x3+2u = x^3 + 2. Then dudx=3x2\frac{du}{dx} = 3x^2, so du=3x2dxdu = 3x^2 dx. Thus,
(x3+2)23x2dx=u2du=13u3+C=13(x3+2)3+C\int (x^3 + 2)^2 \cdot 3x^2 dx = \int u^2 du = \frac{1}{3}u^3 + C = \frac{1}{3}(x^3 + 2)^3 + C.
ii) x23x+x3+7xdx=x2x1/23xx1/2+x1/3x1/2+7x1/2dx=x3/23x1/2+x1/6+7x1/2dx\int \frac{x^2 - 3x + \sqrt[3]{x} + 7}{\sqrt{x}} dx = \int \frac{x^2}{x^{1/2}} - \frac{3x}{x^{1/2}} + \frac{x^{1/3}}{x^{1/2}} + \frac{7}{x^{1/2}} dx = \int x^{3/2} - 3x^{1/2} + x^{-1/6} + 7x^{-1/2} dx.
Using the power rule for integration, we have:
=x5/25/23x3/23/2+x5/65/6+7x1/21/2+C=25x5/22x3/2+65x5/6+14x1/2+C= \frac{x^{5/2}}{5/2} - 3\frac{x^{3/2}}{3/2} + \frac{x^{5/6}}{5/6} + 7\frac{x^{1/2}}{1/2} + C = \frac{2}{5}x^{5/2} - 2x^{3/2} + \frac{6}{5}x^{5/6} + 14x^{1/2} + C.

3. Final Answer

Q-3 a) The output at which the profit is maximized is x=1187.5x = 1187.5, and the price is P=262.5P = 262.5.
Q-3 b) The function y=x33x2y = x^3 - 3x^2 has a point of inflection at (1, -2).
Q-4 i) The market price is 14.062514.0625.
Q-4 ii) The Consumer Surplus is 13.0207513.02075.
Q-4 iii) The Producer Surplus is 18.2292518.22925.
Q-5 a)
i) (x3+2)23x2dx=13(x3+2)3+C\int (x^3 + 2)^2 \cdot 3x^2 dx = \frac{1}{3}(x^3 + 2)^3 + C.
ii) x23x+x3+7xdx=25x5/22x3/2+65x5/6+14x1/2+C\int \frac{x^2 - 3x + \sqrt[3]{x} + 7}{\sqrt{x}} dx = \frac{2}{5}x^{5/2} - 2x^{3/2} + \frac{6}{5}x^{5/6} + 14x^{1/2} + C.

Related problems in "Applied Mathematics"

The problem asks us to fill in the blanks with either $g$ (grams) or $kg$ (kilograms) to make the st...

Units of MeasurementWeightConversion
2025/7/17

Warda walks at an average speed of 3 km/hr for 45 minutes before running for half an hour at a certa...

Word ProblemDistanceSpeedTimeRateLinear Equations
2025/7/16

Determine the vertical displacement at the point $I$ of the given structure, due to the effect of th...

Structural AnalysisDeflectionBeam TheoryVirtual WorkEngineering Mechanics
2025/7/16

The problem asks to determine the vertical displacement at point I (which I assume is at the top of ...

Structural MechanicsCastigliano's TheoremBeam BendingStrain EnergyDeflectionIntegration
2025/7/16

The problem asks to determine the vertical displacement at a point "I" (likely implied as the midpoi...

Structural MechanicsBeam DeflectionFlexural RigidityUniformly Distributed Load (UDL)ElasticityVirtual WorkCastigliano's Theorem
2025/7/16

The problem asks us to determine the vertical displacement at a point I (assumed to be a point withi...

Structural MechanicsFinite Element AnalysisVirtual WorkBending MomentDeflectionEngineering
2025/7/16

The problem describes a lottery win of $1,000,000 and presents several options for receiving the pri...

Financial MathematicsPresent ValueAnnuityPerpetuityDiscount Rate
2025/7/16

The problem consists of two parts: (a) An aircraft flies at different speeds and bearings for certai...

TrigonometryDifferentiationDistanceBearingAircraft Navigation
2025/7/15

The problem presents a line graph showing the distance of taxi driver Joe from his home over a 12-ho...

Graph InterpretationDistanceRate of ChangeReal-World Application
2025/7/15

The problem asks to solve a circuit using Kirchhoff's laws. The circuit consists of two voltage sour...

Circuit AnalysisKirchhoff's LawsThevenin's TheoremNorton's TheoremElectrical Engineering
2025/7/14