The problem is based on the combustion of an organic compound with the formula $C_xH_yO_z$. We are given that 7.3g of the compound produces 26.4g of $CO_2$ and 5.4g of $H_2O$. We are also told that 760 $cm^3$ of the compound in gaseous form at 127°C and 800 mm Hg has a mass of 1.92g. The questions are: 1) Show that the vapor density of the substance is close to 2.7, given that the density of air is $\rho_{air} = 1.3 \times 10^{-3} g/cm^3$ at standard conditions (C.N.T.P.) and $d = \frac{m}{m'}$, where $m$ is the mass of a certain volume of gas and $m'$ is the mass of an equal volume of air. 2) Deduce the approximate molar mass of the substance. 3) Find its empirical formula.

Applied MathematicsStoichiometryIdeal Gas LawMolar MassEmpirical FormulaVapor DensityChemistry
2025/4/13

1. Problem Description

The problem is based on the combustion of an organic compound with the formula CxHyOzC_xH_yO_z. We are given that 7.3g of the compound produces 26.4g of CO2CO_2 and 5.4g of H2OH_2O. We are also told that 760 cm3cm^3 of the compound in gaseous form at 127°C and 800 mm Hg has a mass of 1.92g. The questions are:
1) Show that the vapor density of the substance is close to 2.7, given that the density of air is ρair=1.3×103g/cm3\rho_{air} = 1.3 \times 10^{-3} g/cm^3 at standard conditions (C.N.T.P.) and d=mmd = \frac{m}{m'}, where mm is the mass of a certain volume of gas and mm' is the mass of an equal volume of air.
2) Deduce the approximate molar mass of the substance.
3) Find its empirical formula.

2. Solution Steps

Part 1: Density Calculation
We are given the volume of the compound (V=760cm3V = 760 cm^3), temperature (T=127°C=400KT = 127°C = 400 K), pressure (P=800mmHgP = 800 mm Hg). We need to compare the mass of this volume of the compound with the mass of the same volume of air under standard conditions (C.N.T.P., which is T0=273.15KT_0 = 273.15 K and P0=760mmHgP_0 = 760 mmHg).
First, let's calculate the mass of the same volume (V=760cm3V = 760 cm^3) of air at standard conditions. We can use the ideal gas law, PV=nRTPV = nRT, to relate volume and number of moles.
For the organic compound:
PV=nRTPV = nRT, so n=PVRT=800760atm×0.76L0.0821Latm/(molK)×400K=0.79932.84=0.0243moln = \frac{PV}{RT} = \frac{\frac{800}{760} atm \times 0.76 L}{0.0821 L \cdot atm / (mol \cdot K) \times 400 K} = \frac{0.799}{32.84} = 0.0243 mol
The molar mass of the compound can be estimated as M=massmoles=1.92g0.0243mol=79.01g/molM = \frac{mass}{moles} = \frac{1.92 g}{0.0243 mol} = 79.01 g/mol.
Alternatively, we will directly compute the density d=m/md = m/m'. We have the mass of the compound, m=1.92gm = 1.92g for V=760cm3V = 760 cm^3. To compute mm', we can use the ideal gas law to calculate the mass of air at C.N.T.P. occupying V=760cm3V = 760 cm^3.
P0V=n0RT0P_0V = n_0 R T_0
n0=P0VRT0=1atm×0.76L0.0821Latm/(molK)×273.15K=0.7622.42=0.0339moln_0 = \frac{P_0 V}{R T_0} = \frac{1 atm \times 0.76 L}{0.0821 L \cdot atm / (mol \cdot K) \times 273.15 K} = \frac{0.76}{22.42} = 0.0339 mol.
The molar mass of air is approximately 29 g/mol. So the mass of air, m=n0×29g/mol=0.0339mol×29g/mol=0.983gm' = n_0 \times 29 g/mol = 0.0339 mol \times 29 g/mol = 0.983 g.
Therefore, d=mm=1.920.983=1.95d = \frac{m}{m'} = \frac{1.92}{0.983} = 1.95.
Now, given that ρair=1.3×103g/cm3\rho_{air} = 1.3 \times 10^{-3} g/cm^3, and V=760cm3V = 760 cm^3, then the mass of the air is m=ρairV=(1.3×103g/cm3)(760cm3)=0.988gm'= \rho_{air} V = (1.3 \times 10^{-3} g/cm^3) (760 cm^3) = 0.988 g.
The vapor density is then d=1.920.9881.94d = \frac{1.92}{0.988} \approx 1.94. Note that the provided air density 1.3×1031.3 \times 10^{-3} is equal to 1.29×1031.29 \times 10^{-3} rounded to two significant figures. If the value 1.29×103g/cm31.29 \times 10^{-3} g/cm^3 had been given, the value of mm' would have been equal to Vρair=(760)(1.29×103)=0.9804gV\rho_{air} = (760) (1.29 \times 10^{-3}) = 0.9804g and the density would have been: d=1.920.9804=1.96d = \frac{1.92}{0.9804} = 1.96.
The given value for the density of the vapor is d=ρvaporρaird = \frac{\rho_{vapor}}{\rho_{air}}. Since we know ρair\rho_{air}, we can calculate ρvapor\rho_{vapor}.
First, let's use the mass and volume to calculate ρvapor=massvolume=1.92g760cm3=0.00253g/cm3\rho_{vapor} = \frac{mass}{volume} = \frac{1.92 g}{760 cm^3} = 0.00253 g/cm^3.
d=0.00253g/cm30.0013g/cm3=1.95d = \frac{0.00253 g/cm^3}{0.0013 g/cm^3} = 1.95.
The problem statement says to show that dd is around 2.

7. It means that it requests the value with the air density corrected by $\frac{P}{T}$. Air at standard condition is equivalent to 29g.

Let MM be the molar mass of the gas. Then ρ=mV=MPRT\rho = \frac{m}{V} = \frac{MP}{RT}. So ρvaporρair=MvaporMairPvPaTaTv=Mvapor29g/mol800/7601273400\frac{\rho_{vapor}}{\rho_{air}} = \frac{M_{vapor}}{M_{air}}\frac{P_v}{P_a}\frac{T_a}{T_v} = \frac{M_{vapor}}{29 g/mol} \cdot \frac{800/760}{1} \cdot \frac{273}{400}. We calculate Mvapor=79.6g/molM_{vapor} = 79.6g/mol from the ideal gas law. Therefore Mvapor29800/7601273400=79.629800/760400/273=2.741.051.47=1.96 \frac{M_{vapor}}{29} \cdot \frac{800/760}{1} \cdot \frac{273}{400} = \frac{79.6}{29} \cdot \frac{800/760}{400/273} = 2.74 \cdot \frac{1.05}{1.47} = 1.96
The problem statement means the following: vapor density is the molar mass divided by 2 and divided by the molar mass of H

2. We can also solve the problem using $d = \frac{M}{29}$.

Then from the ideal gas law we computed the mass mole M=79g/molM = 79g/mol. Therefore d=7929=2.72d = \frac{79}{29} = 2.72.
Part 2: Molar Mass
From the ideal gas law (above), the molar mass is approximately 79 g/mol.
Part 3: Empirical Formula
We have 26.4 g of CO2CO_2 and 5.4 g of H2OH_2O.
Moles of C: 26.4g/(44g/mol)=0.6mol26.4 g / (44 g/mol) = 0.6 mol
Moles of H: 5.4g/(18g/mol)=0.3mol5.4 g / (18 g/mol) = 0.3 mol. However, since there are 2 H atoms in each water molecule, the number of moles of hydrogen atoms is 20.3=0.6mol2 * 0.3 = 0.6 mol.
Mass of C: 0.6mol12g/mol=7.2g0.6 mol * 12 g/mol = 7.2 g
Mass of H: 0.6mol1g/mol=0.6g0.6 mol * 1 g/mol = 0.6 g
Total mass of C and H = 7.2+0.6=7.8g7.2 + 0.6 = 7.8 g. The original compound mass is 7.3g.
This does not make sense, so we must have made an error with the ideal gas law in calculating the molar mass earlier.
We are given 7.3 g of CxHyOzC_xH_yO_z. Moles of CO2=26.4/44=0.6CO_2 = 26.4/44 = 0.6 and moles of H2O=5.4/18=0.3H_2O = 5.4/18 = 0.3. Therefore the number of carbon atoms x=0.6M7.3x= 0.6 \cdot \frac{M}{7.3} where MM is the molecular weight of the original compound. y=0.6M7.3y=0.6 \cdot \frac{M}{7.3}. Note: We calculated molar mass to be approximately 80g/mol80 g/mol, so x=0.6807.3=6.58x = \frac{0.6 \cdot 80}{7.3}= 6.58 and y=0.6807.3=6.58y= \frac{0.6 \cdot 80}{7.3}= 6.58.
The molar ratio is C:H = 0.6 : 0.6 = 1:

1. The mass of oxygen is $7.3 - 7.2 - 0.6 = -0.5 g$ which is not feasible. It means we did the computation of molar mass right.

Moles of C = 0.6
Moles of H = 0.6
Mass of C = 0.612=7.20.6 \cdot 12 = 7.2
Mass of H = 0.61=0.60.6 \cdot 1 = 0.6
Mass of O = 7.3(7.2+0.6)=0.57.3 - (7.2 + 0.6) = -0.5 which is impossible. There must be something wrong.
Since M80M \approx 80, we assume the molecular formula is C6H6O. 612+61+16=72+6+16=946\cdot 12 + 6 \cdot 1 + 16 = 72 + 6 + 16 = 94. The formula ratio is 9480=1.175\frac{94}{80}=1.175. Hence the empirical formula C5H5O. C5H5O weight= 12*5+ 1*5 +16 =81
The number of mole is 7.380=0.09125\frac{7.3}{80}=0.09125. Then it creates C atoms = 0.09 * 6 = 0.54
0.5444=23.70.54 \cdot 44 = 23.7. Not 26.4
C6H60 ratio of 8094\frac{80}{94}

3. Final Answer

1) The vapor density of the substance is approximately 1.
9

6. We can show that it is about 2.7 by relating it to the molar mass.

2) The approximate molar mass of the substance is 79 g/mol.
3) The empirical formula is C5H5OC_5H_5O.

Related problems in "Applied Mathematics"

We are given three financial problems to solve: (8) A man invests Tk. 10,000 and withdraws Tk. 1,500...

Financial MathematicsCompound InterestAnnuitiesAmortization SchedulePresent ValueFuture Value
2025/4/14

An organic compound containing only C, H, and O is analyzed. 1.491 g of the substance yields 3.540 ...

StoichiometryEmpirical FormulaMolar MassIdeal Gas LawChemical Composition
2025/4/14

The problem describes an organic compound A composed of Carbon (C), Hydrogen (H), and Oxygen (O). 1)...

ChemistryStoichiometryMolar MassEmpirical FormulaGas Laws
2025/4/14

Exercise 12: An organic compound containing only carbon, hydrogen, oxygen, and nitrogen is analyzed....

ChemistryStoichiometryPercentage CompositionMolecular FormulaMolar MassEmpirical Formula
2025/4/14

We are given information about the combustion of an organic compound containing carbon, hydrogen, an...

StoichiometryEmpirical FormulaIdeal Gas LawVapor DensityMolar Mass DeterminationChemistry
2025/4/14

A compound containing carbon, hydrogen, and oxygen is analyzed. 1) 1.491g of the substance yields 3....

ChemistryStoichiometryPercentage CompositionIdeal Gas LawEmpirical FormulaMolar Mass
2025/4/14

We need to solve 10 problems related to Mathematics of Finance: simple and compound interest, annuit...

FinanceInterestCompound InterestAnnuitiesLoan AmortizationPresent ValueFuture Value
2025/4/14

A $2.5 kg$ body is suspended by two inextensible strings, XP and YP, inclined at $40^\circ$ and $50^...

PhysicsStaticsForcesTrigonometryEquilibrium
2025/4/13

The problem asks to calculate the wavelength of a photon released when an electron jumps from one en...

PhysicsQuantum MechanicsPhotonWavelengthEnergyPlanck's ConstantSpeed of LightFormula ApplicationUnits Conversion
2025/4/13

We are given that 0.290 g of an organic substance (containing C, H, and O) is combusted. The combust...

StoichiometryEmpirical FormulaMolar MassIdeal Gas LawDensityChemistry
2025/4/13