We need to solve 10 problems related to Mathematics of Finance: simple and compound interest, annuities, and loan amortization.

Applied MathematicsFinanceInterestCompound InterestAnnuitiesLoan AmortizationPresent ValueFuture Value
2025/4/14

1. Problem Description

We need to solve 10 problems related to Mathematics of Finance: simple and compound interest, annuities, and loan amortization.

2. Solution Steps

Problem 1: Simple Interest
* Principal, P = \5000$
* Interest Rate, r=6%=0.06r = 6\% = 0.06
* Time, t=3t = 3 years
Simple Interest Formula: I=PrtI = Prt
I=5000×0.06×3=900I = 5000 \times 0.06 \times 3 = 900
Total Amount: A=P+IA = P + I
A=5000+900=5900A = 5000 + 900 = 5900
Problem 2: Simple Interest
* Principal, P = \12000$
* Interest Rate, r=8%=0.08r = 8\% = 0.08
* Time, t=5t = 5 years
Simple Interest Formula: I=PrtI = Prt
I=12000×0.08×5=4800I = 12000 \times 0.08 \times 5 = 4800
Total Amount: A=P+IA = P + I
A=12000+4800=16800A = 12000 + 4800 = 16800
Problem 3: Compound Interest
* Principal, P = \3000$
* Interest Rate, r=5%=0.05r = 5\% = 0.05
* Time, t=4t = 4 years
* Compounding Period: Annually
Compound Interest Formula: A=P(1+r)tA = P(1 + r)^t
A=3000(1+0.05)4A = 3000(1 + 0.05)^4
A=3000(1.05)4A = 3000(1.05)^4
A=3000×1.21550625=3646.52A = 3000 \times 1.21550625 = 3646.52
Problem 4: Compound Interest
* Principal, P = \7500$
* Interest Rate, r=4%=0.04r = 4\% = 0.04
* Time, t=6t = 6 years
* Compounding Period: Semi-annually (twice a year)
Number of compounding periods per year, n=2n = 2
Interest rate per period, i=r/n=0.04/2=0.02i = r/n = 0.04/2 = 0.02
Total number of periods, N=nt=2×6=12N = nt = 2 \times 6 = 12
Compound Interest Formula: A=P(1+i)NA = P(1 + i)^N
A=7500(1+0.02)12A = 7500(1 + 0.02)^{12}
A=7500(1.02)12A = 7500(1.02)^{12}
A=7500×1.268241795=9511.81A = 7500 \times 1.268241795 = 9511.81
Problem 5: Compound Interest
* Principal, P=Tk.1,00,000=100000P = Tk.1,00,000 = 100000
* Interest Rate, r=10%=0.10r = 10\% = 0.10
* Time, t=5t = 5 years
(i) Compounded Monthly
Number of compounding periods per year, n=12n = 12
Interest rate per period, i=r/n=0.10/12=0.008333i = r/n = 0.10/12 = 0.008333
Total number of periods, N=nt=12×5=60N = nt = 12 \times 5 = 60
A=P(1+i)NA = P(1 + i)^N
A=100000(1+0.008333)60A = 100000(1 + 0.008333)^{60}
A=100000(1.008333)60A = 100000(1.008333)^{60}
A=100000×1.645309=164530.9A = 100000 \times 1.645309 = 164530.9
Compound Interest, I=API = A - P
I=164530.9100000=64530.9I = 164530.9 - 100000 = 64530.9
(ii) Compounded Quarterly
Number of compounding periods per year, n=4n = 4
Interest rate per period, i=r/n=0.10/4=0.025i = r/n = 0.10/4 = 0.025
Total number of periods, N=nt=4×5=20N = nt = 4 \times 5 = 20
A=P(1+i)NA = P(1 + i)^N
A=100000(1+0.025)20A = 100000(1 + 0.025)^{20}
A=100000(1.025)20A = 100000(1.025)^{20}
A=100000×1.638616=163861.6A = 100000 \times 1.638616 = 163861.6
Compound Interest, I=API = A - P
I=163861.6100000=63861.6I = 163861.6 - 100000 = 63861.6
Problem 6: Future Value of an Ordinary Annuity
* Payment, PMT = \200$
* Interest Rate, r=6%=0.06r = 6\% = 0.06
* Time, t=5t = 5 years
* Compounding Period: Monthly
Number of compounding periods per year, n=12n = 12
Interest rate per period, i=r/n=0.06/12=0.005i = r/n = 0.06/12 = 0.005
Total number of periods, N=nt=12×5=60N = nt = 12 \times 5 = 60
Future Value of an Ordinary Annuity Formula: FV=PMT×(1+i)N1iFV = PMT \times \frac{(1+i)^N - 1}{i}
FV=200×(1+0.005)6010.005FV = 200 \times \frac{(1+0.005)^{60} - 1}{0.005}
FV=200×(1.005)6010.005FV = 200 \times \frac{(1.005)^{60} - 1}{0.005}
FV=200×1.3488510.005FV = 200 \times \frac{1.34885 - 1}{0.005}
FV=200×0.348850.005=200×69.77=13954FV = 200 \times \frac{0.34885}{0.005} = 200 \times 69.77 = 13954
Problem 7: Future Value of an Ordinary Annuity
* Payment, PMT=Tk.2,50,000=250000PMT = Tk.2,50,000 = 250000
* Interest Rate, r=10%=0.10r = 10\% = 0.10
* Time, t=5t = 5 years
Number of payments, N=5N = 5
Future Value of an Ordinary Annuity Formula: FV=PMT×(1+r)N1rFV = PMT \times \frac{(1+r)^N - 1}{r}
FV=250000×(1+0.10)510.10FV = 250000 \times \frac{(1+0.10)^5 - 1}{0.10}
FV=250000×(1.10)510.10FV = 250000 \times \frac{(1.10)^5 - 1}{0.10}
FV=250000×1.6105110.10FV = 250000 \times \frac{1.61051 - 1}{0.10}
FV=250000×0.610510.10=250000×6.1051=1526275FV = 250000 \times \frac{0.61051}{0.10} = 250000 \times 6.1051 = 1526275
Problem 8: Future Value with Withdrawal
* Initial Investment, P=Tk.10,000=10000P = Tk.10,000 = 10000
* Withdrawal, W=Tk.1,500=1500W = Tk.1,500 = 1500 at the end of each year.
* Interest Rate, r=4%=0.04r = 4\% = 0.04
* Time, t=7t = 7 years
After 1 year, Amount =10000(1.04)1500=104001500=8900= 10000(1.04) - 1500 = 10400 - 1500 = 8900
After 2 years, Amount =8900(1.04)1500=92561500=7756= 8900(1.04) - 1500 = 9256 - 1500 = 7756
After 3 years, Amount =7756(1.04)1500=8066.241500=6566.24= 7756(1.04) - 1500 = 8066.24 - 1500 = 6566.24
After 4 years, Amount =6566.24(1.04)1500=6828.88961500=5328.89= 6566.24(1.04) - 1500 = 6828.8896 - 1500 = 5328.89
After 5 years, Amount =5328.89(1.04)1500=5542.04561500=4042.05= 5328.89(1.04) - 1500 = 5542.0456 - 1500 = 4042.05
After 6 years, Amount =4042.05(1.04)1500=4203.7321500=2703.73= 4042.05(1.04) - 1500 = 4203.732 - 1500 = 2703.73
After 7 years, Amount =2703.73(1.04)1500=2811.87921500=1311.88= 2703.73(1.04) - 1500 = 2811.8792 - 1500 = 1311.88
Problem 9: Present Value of an Annuity Due
* Cash Price =Tk.40,000= Tk.40,000
* Number of installments =8= 8
* Interest Rate, r=12%=0.12r = 12\% = 0.12
Let the installment amount be PMTPMT. Since the payments are at the beginning of each year, this is an annuity due.
Present Value of Annuity Due: PV=PMT×1(1+r)nr×(1+r)PV = PMT \times \frac{1 - (1+r)^{-n}}{r} \times (1+r)
40000=PMT×1(1+0.12)80.12×(1+0.12)40000 = PMT \times \frac{1 - (1+0.12)^{-8}}{0.12} \times (1+0.12)
40000=PMT×1(1.12)80.12×(1.12)40000 = PMT \times \frac{1 - (1.12)^{-8}}{0.12} \times (1.12)
40000=PMT×10.4038750.12×1.1240000 = PMT \times \frac{1 - 0.403875}{0.12} \times 1.12
40000=PMT×0.5961250.12×1.1240000 = PMT \times \frac{0.596125}{0.12} \times 1.12
40000=PMT×4.967708×1.1240000 = PMT \times 4.967708 \times 1.12
40000=PMT×5.56383340000 = PMT \times 5.563833
PMT=400005.563833=7188.07PMT = \frac{40000}{5.563833} = 7188.07
Problem 10: Loan Amortization
* Loan Amount, P=Tk.42,000P = Tk.42,000
* Interest Rate, r=8%=0.08r = 8\% = 0.08
* Number of years, n=8n = 8
Since payments are at the end of each year, we need to calculate the annual payment using the present value of an ordinary annuity formula.
P=PMT×1(1+r)nrP = PMT \times \frac{1 - (1+r)^{-n}}{r}
42000=PMT×1(1.08)80.0842000 = PMT \times \frac{1 - (1.08)^{-8}}{0.08}
42000=PMT×10.5402690.0842000 = PMT \times \frac{1 - 0.540269}{0.08}
42000=PMT×0.4597310.0842000 = PMT \times \frac{0.459731}{0.08}
42000=PMT×5.74663842000 = PMT \times 5.746638
PMT=420005.746638=7307.01PMT = \frac{42000}{5.746638} = 7307.01
Amortization Schedule:
Year | Beginning Balance | Payment | Interest | Principal | Ending Balance
------- | -------- | -------- | -------- | -------- | --------
0 | 42000 | | | |
1 | 42000 | 7307.01 | 3360 | 3947.01 | 38052.99
2 | 38052.99 | 7307.01 | 3044.24 | 4262.77 | 33790.22
3 | 33790.22 | 7307.01 | 2703.22 | 4603.79 | 29186.43
4 | 29186.43 | 7307.01 | 2334.91 | 4972.10 | 24214.33
5 | 24214.33 | 7307.01 | 1937.15 | 5369.86 | 18844.47
6 | 18844.47 | 7307.01 | 1507.56 | 5799.45 | 13045.02
7 | 13045.02 | 7307.01 | 1043.60 | 6263.41 | 6781.61
8 | 6781.61 | 7307.01 | 542.53 | 6764.48 | 17.13
There's a small rounding error causing a small remainder at the end.

3. Final Answer

Problem 1: Interest earned = 900,Totalamount=900, Total amount = 5900
Problem 2: Total interest = 4800,Finalamount=4800, Final amount = 16800
Problem 3: Total amount = $3646.52
Problem 4: Accumulated amount = $9511.81
Problem 5: (i) Monthly: Compound Interest = Tk.64530.9, Total amount = Tk.164530.9; (ii) Quarterly: Compound Interest = Tk.63861.6, Total amount = Tk.163861.6
Problem 6: Accumulated amount = $13954
Problem 7: Sum of money available = Tk.1526275
Problem 8: Amount left = Tk.1311.88
Problem 9: Installment amount = Tk.7188.07
Problem 10: See amortization schedule above; Annual Payment = Tk.7307.01

Related problems in "Applied Mathematics"

We are given a graph showing the population of trout over time. We need to answer questions related ...

Population ModelingCarrying CapacityGraph InterpretationEcology
2025/4/15

The problem presents a graph showing the changes in the size of a trout (fish) population over time....

Population DynamicsGraph InterpretationCarrying CapacityModeling
2025/4/15

The problem describes a graph representing the growth of a fly population in a jar. The questions as...

Population GrowthCarrying CapacityGraph AnalysisModeling
2025/4/15

We are given a population graph of trout over time. a. We need to identify what the dashed line repr...

Population ModelingCarrying CapacityGraph InterpretationEcology
2025/4/15

We are given three financial problems to solve: (8) A man invests Tk. 10,000 and withdraws Tk. 1,500...

Financial MathematicsCompound InterestAnnuitiesAmortization SchedulePresent ValueFuture Value
2025/4/14

An organic compound containing only C, H, and O is analyzed. 1.491 g of the substance yields 3.540 ...

StoichiometryEmpirical FormulaMolar MassIdeal Gas LawChemical Composition
2025/4/14

The problem describes an organic compound A composed of Carbon (C), Hydrogen (H), and Oxygen (O). 1)...

ChemistryStoichiometryMolar MassEmpirical FormulaGas Laws
2025/4/14

Exercise 12: An organic compound containing only carbon, hydrogen, oxygen, and nitrogen is analyzed....

ChemistryStoichiometryPercentage CompositionMolecular FormulaMolar MassEmpirical Formula
2025/4/14

We are given information about the combustion of an organic compound containing carbon, hydrogen, an...

StoichiometryEmpirical FormulaIdeal Gas LawVapor DensityMolar Mass DeterminationChemistry
2025/4/14

A compound containing carbon, hydrogen, and oxygen is analyzed. 1) 1.491g of the substance yields 3....

ChemistryStoichiometryPercentage CompositionIdeal Gas LawEmpirical FormulaMolar Mass
2025/4/14