A compound containing carbon, hydrogen, and oxygen is analyzed. 1) 1.491g of the substance yields 3.540g of carbon dioxide ($CO_2$) and 1.810g of water ($H_2O$) upon complete combustion. Determine the percentage composition of the substance. 2) 2.52g of the substance, when vaporized at $100^\circ C$ and under a pressure of 750 mmHg, produces a vapor of 1057 $cm^3$. Determine: a) The density and the approximate molar mass of the substance. b) The empirical formula. Given: $C = 12$, $H = 1$, $O = 16$ (g/mol), Density of air $\rho_{air} = 1.29 g/L$.

Applied MathematicsChemistryStoichiometryPercentage CompositionIdeal Gas LawEmpirical FormulaMolar Mass
2025/4/14

1. Problem Description

A compound containing carbon, hydrogen, and oxygen is analyzed.
1) 1.491g of the substance yields 3.540g of carbon dioxide (CO2CO_2) and 1.810g of water (H2OH_2O) upon complete combustion. Determine the percentage composition of the substance.
2) 2.52g of the substance, when vaporized at 100C100^\circ C and under a pressure of 750 mmHg, produces a vapor of 1057 cm3cm^3. Determine:
a) The density and the approximate molar mass of the substance.
b) The empirical formula.
Given: C=12C = 12, H=1H = 1, O=16O = 16 (g/mol), Density of air ρair=1.29g/L\rho_{air} = 1.29 g/L.

2. Solution Steps

1) Determining the percentage composition:
First, we calculate the mass of carbon in CO2CO_2 and the mass of hydrogen in H2OH_2O.
Mass of C in CO2CO_2:
mC=1244×3.540g=0.965gm_C = \frac{12}{44} \times 3.540g = 0.965 g
Mass of H in H2OH_2O:
mH=218×1.810g=0.201gm_H = \frac{2}{18} \times 1.810g = 0.201 g
Now, we can find the mass of oxygen by subtracting the masses of carbon and hydrogen from the total mass of the substance:
mO=1.491g0.965g0.201g=0.325gm_O = 1.491g - 0.965g - 0.201g = 0.325g
Next, we calculate the percentage composition:
Percentage of C:
%C=0.9651.491×100=64.72%\%C = \frac{0.965}{1.491} \times 100 = 64.72 \%
Percentage of H:
%H=0.2011.491×100=13.48%\%H = \frac{0.201}{1.491} \times 100 = 13.48 \%
Percentage of O:
%O=0.3251.491×100=21.79%\%O = \frac{0.325}{1.491} \times 100 = 21.79 \%
2) Determining the density and molar mass:
a) The density of the vapor is given by:
ρ=massvolume=2.52g1057cm3=2.52g1057mL=0.002384g/mL=2.384g/L\rho = \frac{mass}{volume} = \frac{2.52g}{1057 cm^3} = \frac{2.52g}{1057 mL} = 0.002384 g/mL = 2.384 g/L
To find the molar mass, we use the ideal gas law: PV=nRTPV = nRT, where n=mMn = \frac{m}{M}, so PV=mMRTPV = \frac{m}{M}RT and M=mRTPVM = \frac{mRT}{PV}.
P=750mmHg=750760atm=0.9868atmP = 750 mmHg = \frac{750}{760} atm = 0.9868 atm
V=1057cm3=1.057LV = 1057 cm^3 = 1.057 L
T=100C=373.15KT = 100^\circ C = 373.15 K
R=0.0821LatmmolKR = 0.0821 \frac{L \cdot atm}{mol \cdot K}
m=2.52gm = 2.52g
M=2.52g×0.0821LatmmolK×373.15K0.9868atm×1.057L=77.181.043=73.99g/molM = \frac{2.52g \times 0.0821 \frac{L \cdot atm}{mol \cdot K} \times 373.15 K}{0.9868 atm \times 1.057 L} = \frac{77.18}{1.043} = 73.99 g/mol
So, approximate molar mass is 74 g/mol
b) Determining the empirical formula:
Divide the percentage composition by the respective atomic masses:
C:64.7212=5.39C: \frac{64.72}{12} = 5.39
H:13.481=13.48H: \frac{13.48}{1} = 13.48
O:21.7916=1.36O: \frac{21.79}{16} = 1.36
Divide each value by the smallest value (1.36):
C:5.391.364C: \frac{5.39}{1.36} \approx 4
H:13.481.3610H: \frac{13.48}{1.36} \approx 10
O:1.361.36=1O: \frac{1.36}{1.36} = 1
Therefore, the empirical formula is C4H10OC_4H_{10}O
The molar mass of C4H10OC_4H_{10}O is 4(12)+10(1)+1(16)=48+10+16=74g/mol4(12) + 10(1) + 1(16) = 48 + 10 + 16 = 74 g/mol, which matches the molar mass we calculated above. Hence the molecular formula is also C4H10OC_4H_{10}O

3. Final Answer

1) Composition centesimale:
C: 64.72%
H: 13.48%
O: 21.79%
2) a) Density: 2.384 g/L, Molar mass: 74 g/mol
b) Molecular Formula: C4H10OC_4H_{10}O

Related problems in "Applied Mathematics"

We are given a graph showing the population of trout over time. We need to answer questions related ...

Population ModelingCarrying CapacityGraph InterpretationEcology
2025/4/15

The problem presents a graph showing the changes in the size of a trout (fish) population over time....

Population DynamicsGraph InterpretationCarrying CapacityModeling
2025/4/15

The problem describes a graph representing the growth of a fly population in a jar. The questions as...

Population GrowthCarrying CapacityGraph AnalysisModeling
2025/4/15

We are given a population graph of trout over time. a. We need to identify what the dashed line repr...

Population ModelingCarrying CapacityGraph InterpretationEcology
2025/4/15

We are given three financial problems to solve: (8) A man invests Tk. 10,000 and withdraws Tk. 1,500...

Financial MathematicsCompound InterestAnnuitiesAmortization SchedulePresent ValueFuture Value
2025/4/14

An organic compound containing only C, H, and O is analyzed. 1.491 g of the substance yields 3.540 ...

StoichiometryEmpirical FormulaMolar MassIdeal Gas LawChemical Composition
2025/4/14

The problem describes an organic compound A composed of Carbon (C), Hydrogen (H), and Oxygen (O). 1)...

ChemistryStoichiometryMolar MassEmpirical FormulaGas Laws
2025/4/14

Exercise 12: An organic compound containing only carbon, hydrogen, oxygen, and nitrogen is analyzed....

ChemistryStoichiometryPercentage CompositionMolecular FormulaMolar MassEmpirical Formula
2025/4/14

We are given information about the combustion of an organic compound containing carbon, hydrogen, an...

StoichiometryEmpirical FormulaIdeal Gas LawVapor DensityMolar Mass DeterminationChemistry
2025/4/14

We need to solve 10 problems related to Mathematics of Finance: simple and compound interest, annuit...

FinanceInterestCompound InterestAnnuitiesLoan AmortizationPresent ValueFuture Value
2025/4/14