The problem describes three transactions of TESSITO SARL that occurred in January 2021. Transaction 1 (5/01): Purchase of goods from DIOP: 400 kg at 23,000 F per kg, discounts of 10% and 8%, a cash discount of 3%, transport cost of 80,000 F, and VAT of 18%. Transaction 2 (8/01): Sale of goods to CISSE: 75 kg at 25,000 F per kg, a discount of 10%, a cash discount of 3%, transport cost of 75,000 F, and VAT of 18%. Transaction 3 (12/01): Credit note to CISSE: return of goods worth 375,000 F, 2% discount, and reimbursed transport costs of 15,000 F. The task is to establish all invoices and record the invoices in the journal of TESSITO SARL under the perpetual inventory method, with a markup rate of 25%.

Applied MathematicsFinancial CalculationsPercentageAccountingDiscountsVATCost of Goods Sold
2025/5/7

1. Problem Description

The problem describes three transactions of TESSITO SARL that occurred in January
2
0
2

1. Transaction 1 (5/01): Purchase of goods from DIOP: 400 kg at 23,000 F per kg, discounts of 10% and 8%, a cash discount of 3%, transport cost of 80,000 F, and VAT of 18%.

Transaction 2 (8/01): Sale of goods to CISSE: 75 kg at 25,000 F per kg, a discount of 10%, a cash discount of 3%, transport cost of 75,000 F, and VAT of 18%.
Transaction 3 (12/01): Credit note to CISSE: return of goods worth 375,000 F, 2% discount, and reimbursed transport costs of 15,000 F.
The task is to establish all invoices and record the invoices in the journal of TESSITO SARL under the perpetual inventory method, with a markup rate of 25%.

2. Solution Steps

Transaction 1 (5/01): Purchase from DIOP
Gross purchase price = 400 kg×23,000 F/kg=9,200,000 F400 \text{ kg} \times 23,000 \text{ F/kg} = 9,200,000 \text{ F}
First discount (10%) = 9,200,000×0.10=920,000 F9,200,000 \times 0.10 = 920,000 \text{ F}
Price after first discount = 9,200,000920,000=8,280,000 F9,200,000 - 920,000 = 8,280,000 \text{ F}
Second discount (8%) = 8,280,000×0.08=662,400 F8,280,000 \times 0.08 = 662,400 \text{ F}
Price after second discount = 8,280,000662,400=7,617,600 F8,280,000 - 662,400 = 7,617,600 \text{ F}
Cash discount (3%) = 7,617,600×0.03=228,528 F7,617,600 \times 0.03 = 228,528 \text{ F}
Price after cash discount = 7,617,600228,528=7,389,072 F7,617,600 - 228,528 = 7,389,072 \text{ F}
Transport cost = 80,000 F80,000 \text{ F}
Subtotal = 7,389,072+80,000=7,469,072 F7,389,072 + 80,000 = 7,469,072 \text{ F}
VAT (18%) = 7,469,072×0.18=1,344,432.96 F7,469,072 \times 0.18 = 1,344,432.96 \text{ F}
Total invoice amount = 7,469,072+1,344,432.96=8,813,504.96 F7,469,072 + 1,344,432.96 = 8,813,504.96 \text{ F}
Transaction 2 (8/01): Sale to CISSE
Gross sale price = 75 kg×25,000 F/kg=1,875,000 F75 \text{ kg} \times 25,000 \text{ F/kg} = 1,875,000 \text{ F}
Discount (10%) = 1,875,000×0.10=187,500 F1,875,000 \times 0.10 = 187,500 \text{ F}
Price after discount = 1,875,000187,500=1,687,500 F1,875,000 - 187,500 = 1,687,500 \text{ F}
Cash discount (3%) = 1,687,500×0.03=50,625 F1,687,500 \times 0.03 = 50,625 \text{ F}
Price after cash discount = 1,687,50050,625=1,636,875 F1,687,500 - 50,625 = 1,636,875 \text{ F}
Transport cost = 75,000 F75,000 \text{ F}
Subtotal = 1,636,875+75,000=1,711,875 F1,636,875 + 75,000 = 1,711,875 \text{ F}
VAT (18%) = 1,711,875×0.18=308,137.5 F1,711,875 \times 0.18 = 308,137.5 \text{ F}
Total invoice amount = 1,711,875+308,137.5=2,020,012.5 F1,711,875 + 308,137.5 = 2,020,012.5 \text{ F}
Cost of goods sold calculation:
Selling price = 25,000 F/kg25,000 \text{ F/kg}
Markup percentage = 25%
Cost price calculation: 25,000=Cost Price+0.25×Cost Price=1.25×Cost Price25,000 = \text{Cost Price} + 0.25 \times \text{Cost Price} = 1.25 \times \text{Cost Price}
Cost Price = 25,000/1.25=20,000 F/kg25,000 / 1.25 = 20,000 \text{ F/kg}
Total cost of goods sold = 75 kg×20,000 F/kg=1,500,000 F75 \text{ kg} \times 20,000 \text{ F/kg} = 1,500,000 \text{ F}
Transaction 3 (12/01): Credit note to CISSE
Value of returned goods = 375,000 F375,000 \text{ F}
Discount (2%) = 375,000×0.02=7,500 F375,000 \times 0.02 = 7,500 \text{ F}
Price after discount = 375,0007,500=367,500 F375,000 - 7,500 = 367,500 \text{ F}
Reimbursed transport cost = 15,000 F15,000 \text{ F}
Total credit note amount = 367,500+15,000=382,500 F367,500 + 15,000 = 382,500 \text{ F}
Cost of returned goods calculation:
Markup percentage = 25%
Cost price calculation: 375,000=Cost Price+0.25×Cost Price=1.25×Cost Price375,000 = \text{Cost Price} + 0.25 \times \text{Cost Price} = 1.25 \times \text{Cost Price}
Cost Price = 375,000/1.25=300,000 F375,000 / 1.25 = 300,000 \text{ F}

3. Final Answer

Transaction 1 (5/01): Total invoice amount = 8,813,504.96 F
Transaction 2 (8/01): Total invoice amount = 2,020,012.5 F, Cost of goods sold = 1,500,000 F
Transaction 3 (12/01): Total credit note amount = 382,500 F, Cost of returned goods = 300,000 F

Related problems in "Applied Mathematics"

The problem asks us to fill in the blanks with either $g$ (grams) or $kg$ (kilograms) to make the st...

Units of MeasurementWeightConversion
2025/7/17

Warda walks at an average speed of 3 km/hr for 45 minutes before running for half an hour at a certa...

Word ProblemDistanceSpeedTimeRateLinear Equations
2025/7/16

Determine the vertical displacement at the point $I$ of the given structure, due to the effect of th...

Structural AnalysisDeflectionBeam TheoryVirtual WorkEngineering Mechanics
2025/7/16

The problem asks to determine the vertical displacement at point I (which I assume is at the top of ...

Structural MechanicsCastigliano's TheoremBeam BendingStrain EnergyDeflectionIntegration
2025/7/16

The problem asks to determine the vertical displacement at a point "I" (likely implied as the midpoi...

Structural MechanicsBeam DeflectionFlexural RigidityUniformly Distributed Load (UDL)ElasticityVirtual WorkCastigliano's Theorem
2025/7/16

The problem asks us to determine the vertical displacement at a point I (assumed to be a point withi...

Structural MechanicsFinite Element AnalysisVirtual WorkBending MomentDeflectionEngineering
2025/7/16

The problem describes a lottery win of $1,000,000 and presents several options for receiving the pri...

Financial MathematicsPresent ValueAnnuityPerpetuityDiscount Rate
2025/7/16

The problem consists of two parts: (a) An aircraft flies at different speeds and bearings for certai...

TrigonometryDifferentiationDistanceBearingAircraft Navigation
2025/7/15

The problem presents a line graph showing the distance of taxi driver Joe from his home over a 12-ho...

Graph InterpretationDistanceRate of ChangeReal-World Application
2025/7/15

The problem asks to solve a circuit using Kirchhoff's laws. The circuit consists of two voltage sour...

Circuit AnalysisKirchhoff's LawsThevenin's TheoremNorton's TheoremElectrical Engineering
2025/7/14